Litigo - czym się zajmujemy

Zapewniamy finansowanie sporów. Nasze rozwiązania pomagają firmom, osobom fizycznym i kancelariom prawnym w zarządzaniu kosztami i ryzykiem prowadzenia sporów sądowych. Nasze finansowanie jest bezzwrotne, co oznacza, że finansujemy całość lub część kosztów sporu i otrzymujemy zwrot z naszej inwestycji tylko w przypadku wygrania sporu.

Na czym polega finansowanie sporów?

Finansowanie sporów (ang. litigation funding, third party litigation funding) jest usługą finansową, polegającą na tym, że finansujący ponosi część lub całość kosztów związanych z prowadzeniem sporu, takich jak wynagrodzenie prawników, koszty niezależnych ekspertów oraz opłaty sądowe. Finansujący może przejąć na siebie całe ryzyko finansowe związane z prowadzeniem sporu przed sądem.

 

W zamian za pokrycie kosztów prowadzenia sporu i tylko w przypadku jego pomyślnego wyniku, finansujący otrzymuje zwrot kosztów, które sfinansował wraz z ustalonym udziałem w wygranej. Udział w zysku jest zawsze uzgadniany na początku współpracy i zwykle ustalany jest jako wielokrotność sfinansowanych kosztów, procent od odzyskanej kwoty lub kombinacja obu rozwiązań.

 

Co ważne, finansujący odzyskuje zainwestowane środki i udział w zysku wyłącznie wtedy, gdy spór zakończy się sukcesem. Finansowanie nie ma charakteru zwrotnego (ang. non-recourse). Jeśli sprawa zostanie przegrana, finansujący nie może domagać się zwrotu swojej inwestycji, ponosząc całą stratę we własnym zakresie.

Co finansujemy?

Litigo finansuje zarówno pojedyncze sprawy, jak i portfele spraw.

Finansowanie pojedynczych spraw


Usługa finansowania sporów zapewnia środki na sfinansowanie całości lub części kosztów dochodzenia roszczeń. Finansowanie jest dostępne na pokrycie kosztów dochodzenia roszczeń na drodze postępowania sądowego lub arbitrażowego, w tym wpisów sądowych, wynagrodzenia prawników, ekspertów i innych wydatków. Finansowanie może być dostępne na dowolnym etapie sporu, zarówno przed jego wszczęciem, jak i w trakcie procesu.

Finansowanie portfela spraw

Usługa finansowania sporów może być również wykorzystywana do pokrywania kosztów prowadzenia wielu spraw. Model ten stanowi skuteczne rozwiązanie dla klientów, którzy chcą dochodzić wielu roszczeń jednocześnie.

Jakie sprawy finansujemy?

[___] DO UZUPEŁNIENIA

Kto najczęściej korzysta z finansowania sporów?

Ta innowacyjna usługa finansowa staje się coraz bardziej popularna, ponieważ pozwala zarówno osobom fizycznym, jak i firmom dochodzić swoich praw bez konieczności angażowania własnych środków finansowych. Co do zasady finansowanie sporów wyrównuje szanse stron sporu, szczególnie w sprawach, w których osoby fizyczne walczą z dużymi korporacjami. Finansowanie sporów nie ogranicza się jednak do osób fizycznych. Firmy, w tym małe i średnie przedsiębiorstwa, gminy i inne podmioty instytucjonalne, również mogą skorzystać z tego rozwiązania. Pomaga im to zarządzać przepływami pieniężnymi i bardziej efektywnie alokować środki finansowe

Osoby fizyczne

Duża część osób fizycznych, które muszą prowadzić postępowanie sądowe nie ma środków finansowych, aby zrobić to samodzielnie, zwłaszcza w przypadku sporów przeciwko dużym firmom lub instytucjom. Nawet ci, którzy dysponują takimi środkami, często muszą stawić czoła kosztownemu, czasochłonnemu i niepewnemu procesowi obarczonemu ryzykiem. Finansowanie sporów pozwala takim osobom zachować swój kapitał na alternatywne cele.

Firmy

Spory prawne mogą być kosztowne, a ich wyniki nieprzewidywalne, co często prowadzi do tego, że firmy rezygnują z dochodzenia swoich roszczeń. Finansowanie sporów przed podmiot zewnętrzny pozwala wyeliminować ryzyko i wydatki prawne z bilansu, uwolnić przepływy pieniężne, zmieniając dział prawny z centrum kosztów w źródło zysków.

Syndycy

Usługa finansowania sporów umożliwia niewypłacalnym firmom lub podmiotom przechodzącym restrukturyzację dochodzenie roszczeń, które w przeciwnym razie nie mogłyby być dochodzone z powodu braku funduszy. Dzięki usłudze finansowania sporów syndycy mogą zwiększyć masę upadłości przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka w newralgicznym dla firmy momencie.

Prawnicy

Finansowanie sporów może istotnie wspierać rozwój kancelarii prawnych. Przejęcie ryzyka i zapewnienie kapitału na finansowanie spraw przez podmiot zewnętrzny, pozwala kancelariom skupić się na klientach, inwestować w rozwój, rozszerzać swoją praktykę, a tym samym zyskać przewagę nad konkurencją.

Korzyści z finansowania sporów

  • Dostęp do wymiaru sprawiedliwości

    Po pierwsze, zapewnia dostęp do wymiaru sprawiedliwości osobom, które mogą nie mieć wystarczających środków finansowych na dochodzenie swoich praw. Jest to szczególnie korzystne dla osób fizycznych, które muszą dochodzić swoich praw przeciwko dużym korporacjom lub państwowym instytucjom. Nie wszystkie firmy dysponują środkami finansowymi pozwalającymi na prowadzenie sporów sądowych, nawet jeśli przysługują im uzasadnione roszczenia. Usługa finansowania sporów pomaga rozwiązać ten problem poprzez zapewnienie wymaganych środków finansowych.

  • Zarządzanie ryzykiem finansowym

    Usługa finansowania sporów uwalnia od ryzyka finansowego związanego z przegraną sprawą. Osoba korzystająca z finansowania nie musi go zwracać finansującemu w przypadku przegrania sporu.

  • Wolność finansowa

    Kluczową korzyścią związaną ze skorzystaniem z usługi finansowania sporów dla przedsiębiorców i gmin jest możliwość usunięcia kosztów postępowania sądowego ze swojego bilansu, co tym samym uwalnia od ryzyka finansowego związanego z prowadzeniem sporu sądowego, bez względu na to jak skomplikowana lub długa może być sprawa. Spory sądowe mogą być kosztowne. Skorzystanie z usługi finansowania sporów pozwala uniknąć niepewności finansowej i związanych z nią kosztów. W rezultacie przedsiębiorcy mogą zatrzymać kapitał obrotowy w firmie i inwestować go bezpośrednio w działania związane z rozwojem biznesu. Redukując wydatki związane z finansowaniem sporów, gminy mogą przeznaczyć zaoszczędzone

  • Alternatywa dla pożyczki lub kredytu

    Kapitał uzyskany dzięki usłudze finansowania sporów może być bardziej atrakcyjny niż zaciągnięcie tradycyjnej pożyczki lub otwarcie linii kredytowej w banku w celu sfinansowania sporu. Nawet jeśli podmiot posiada zdolność kredytową, oprocentowana pożyczka musi zostać spłacona bez względu na to, co wydarzy się w sporze. W przypadku przegrania sporu, pożyczkobiorca nadal jest zobowiązany do spłaty pożyczki wraz z odsetkami. Inaczej jest w przypadku usługi finansowania sporów. Ze względu na to, że finansowanie nie ma charakteru regresowego, zwrot udzielonego finansowania następuje tylko wtedy, gdy sprawa zakończy się sukcesem. Oprócz uniknięcia zobowiązania dłużnego, które powstaje w przypadku tradycyjnej pożyczki, osoby, które skorzystają z usługi finansowania sporów, są również zwolnione z ciężaru bieżących spłat kapitału i odsetek. Usługa finansowania sporów jest również odporna na rosnące stopy procentowe.

  • Elastyczność

    Usługa finansowania sporów nie działa według sztywnych schematów. Dzięki temu można dostosować jej charakter do konkretnych potrzeb i wymagań oraz oferować niestandardowe struktury finansowania i zapewniać rozwiązania, które mogą sprostać specyficznym potrzebom handlowym i strategicznym klientów.

Często zadawane pytania (FAQ)

Finansujemy sprawy, które zmierzają do uzyskania świadczenia pieniężnego, są uzasadnione i mają solidne podstawy prawne, a pozwany posiada zdolność finansową do spełnienia świadczenia i jest wypłacalny. Sprawa powinna być również opłacalna dla finansującego.

Finansujący działający na rynkach zagranicznych często stosują jako kryterium finansowania minimalną wartość roszczenia, które nie może być niższa niż np. 1 milion złotych. My nie stosujemy takiego kryterium. W praktyce możemy sfinansować każdą sprawę, która spełnia warunki wskazane powyżej.

Nie wymagamy od powodów wkładu finansowego, choć w niektórych przypadkach jest to zalecane, aby powód mógł zachować większą część odzyskanej kwoty.

Przed podjęciem decyzji o finansowaniu konieczne jest wstępne oszacowanie zasadności sprawy przez prawników, co może generować koszty. Takie koszty Klient powinien pokryć samodzielnie, chociaż nie wykluczamy możliwości ubiegania się o finansowanie także takich wydatków.

Proces ubiegania się o finansowanie sporu jest kilkuetapowy. Początkowo nasz wewnętrzny zespół, składający się z prawników przeprowadza wstępną ocenę przedstawionej sprawy. W przypadku pozytywnej oceny przechodzimy do szczegółowego badania sprawy, a następnie negocjowania i ustalania warunków współpracy. Następnie przygotowujemy i podpisujemy umowę finansowania sporu. Po podpisaniu umowy rozpoczynamy finansowanie.

Zakres wymaganej dokumentacji zależy od typu i etapu zgłaszanej sprawy. Zalecamy skontaktowanie się z naszym zespołem za pośrednictwem formularza kontaktowego lub telefonicznie, aby omówić szczegóły dotyczące dokumentów potrzebnych do przeprowadzenia wstępnej analizy. Zwykle potrzebujemy informacji oraz dokumentacji pozwalającej dokonać oceny zasadności roszczenia, przewidywanych ryzyk oraz obrony strony przeciwnej, określenia wartości roszczenia oraz planowanego budżetu prawnego. W tym zakresie pomocne będzie przedstawienie opinii prawnej.

Nasi doświadczeni prawnicy monitorują postęp sprawy. Regularnie kontaktują się z zespołem prawnym, otrzymują istotną dokumentację i raporty oraz kontrolują budżet. Nie ingerujemy jednak w strategiczne decyzje procesowe.

Budżet ustalany jest wspólnie na początku współpracy. Jeśli konieczne są zmiany, strony wspólnie rozważają celowość ich dokonania, a decyzja o zwiększeniu finansowania podejmowana jest indywidualnie.

Nie. Finansujący nie ma wpływu na decyzje procesowe. Wszystkie decyzje dotyczące prowadzenia sprawy, w tym akceptacja lub odrzucenie propozycji ugody, należą wyłącznie do powoda, który podejmuje je w porozumieniu ze swoimi prawnikami. Finansujący nie ma żadnej kontroli ani wpływu na przebieg postępowania.

Jeśli sprawa zakończy się niepowodzeniem, a Klient spełnił warunki umowy finansowania, nie musi zwracać środków przekazanych na prowadzenie sprawy.

Nie. Finansowanie odbywa się na zasadzie bezzwrotnej (non-recourse), co oznacza, że w przypadku przegranej sprawy powód nie ma obowiązku zwrotu środków finansujących, o ile przestrzegał umowy finansowania.

Po pomyślnym zakończeniu sprawy, środki uzyskane w wyniku rozstrzygnięcia są dzielone zgodnie z umową finansowania. Finansujący odzyskuje poniesione koszty oraz otrzymuje wynagrodzenie za sukces, a pozostała część trafia do powoda.

Wysokość wynagrodzenia za sukces jest ustalana indywidualnie dla każdej sprawy i zależy od specyfiki, ryzyka oraz wartości danego roszczenia. Wynagrodzenie jest określane jako wielokrotność zainwestowanych środków lub jako procent od odzyskanej kwoty.

Finansowanie sporów jest zwykle realizowane w transzach, zgodnie z harmonogramem określonym w umowie. Środki te są uruchamiane stopniowo, pokrywając koszty prawne oraz inne wydatki poniesione w danym okresie. W przypadku przekroczenia ustalonego budżetu strony mogą negocjować zmianę warunków umowy.

Finansowanie sporów jest dopuszczalne w wielu jurysdykcjach, choć nie we wszystkich. W Polsce finansowanie sporów nie jest w jakikolwiek sposób uregulowane przez obowiązujące przepisy i jest dozwolone.

Potrzebujesz pomocy?Opisz swoją sprawę

Kompleksowe wsparcie w sporach prawnych bez obciążania Twojego kapitału.

Kontakt

© 2025 created by 10Q.pl